www.projektdunajec.czorsztyn.pl   http://projekty-mojepasjemojezycie.jimdo.com/   www.pore.nowotarski.pl   wesoły przedszkolak

       SP       gim                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

2018-11-19     Elżbiety, Faustyny, Pawła     "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański    
Strona główna -> Biblioteka szkolna

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

OBOWIĄZUJĄ OD DNIA 01.09.2017 r.

 

Monika Regiec

PONIEDZIAŁEK

845 – 1105

WTOREK

845 – 1050

1145 – 1230

ŚRODA

8 45 – 10 50

CZWARTEK

10 30 – 11 00

PIĄTEK

8 45 – 9 40

10 30 – 10 50

RAZEM

 

9 GODZ. TYGODNIOWO

   

DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA!

Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły do wypożyczania i czytania książek!

                     

 

W bibliotece:

·      chętnie Cię widzimy,

·      nie stawiamy stopni

·      do niczego nie zmuszamy.

 

W bibliotece możesz:

·      uśmiechać się,

·      wybierać  i  wypożyczać książki

·      pytać,

·      myśleć,

·      szukać informacji,

·      mieć spokój,

·      porozmawiać.

Nie jestem statystycznym Polakiem czytam więcej niż jedną książkę rocznie!

 

UWAGA! 

CZYTANIE   POSZERZA  HORYZONTY

I GROZI  POSIADANIEM WŁASNEGO  ZDANIA!

 

Ostatnio biblioteka wzbogaciła się o nowe książki. Najwięcej pozycji to powieści Harlana Cobena, o które dopytywali czytelnicy gimnazjum. Wśród książek znalazł się także bestseller Pauli Hawkins „ Dziewczyna z pociągu”.

                    

ROK SZKOLNY 2016/2017 

„Moja okładka”

Z inicjatywy pani Renaty Skawińskiej i we wspólpracy z bibliotekją uczniowie klasy II i I a gimmnazjum tworzyli własną wersję okładki ulubionej książki. Uczniowie wykazali się  kreatywnością, dużą pomysłowością i  inwencją twórczą. Wykonując projekt sięgnęli po różnorodne formy i materiały plastyczne. Wykonane okładki  pokazały, że młodzież ma swoje pasje i potrafi je rozwijać. Z języka polskiego zostali nagrodzeni ocenami. W bibliotece można podziwiać efekty  ich prac:

   

  

Gimnazjaliści czytają dzieciom.

Wizyta w bibliotece.

12 stycznia 2017 roku dwie uczennice z  klasy III gimnazjum: Iza i Klaudia wzięły udział w akcji czytania dzieciom z zerówki i przedszkola. Starsze koleżanki przeczytały dwie baśnie : „Wars i Sawa” oraz  „Poznańskie koziołki” . Dzieci z uwagą słuchały, przyglądały się kolorowym ilustracjom a następnie  odpowiadały na pytania. Bardzo chętnie  brały udział w zabawach i konkursach. Najmłodsi odwiedzili także bibliotekę szkolną. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.

 

                 

         

 ROK SZKOLNY 2017/2018          

Udział szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła realizuje projekt „ Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się o kilkaset książek, które uczniowie sami wybrali, wpisując propozycje na Listę Literackich Życzeń. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w Targach Książki, spotykają się z pisarzami i poetami, organizują akcje zawiązane z czytaniem i biblioteką oraz realizują projekty. Dzięki projektowi biblioteka szkolna była czynna także w wakacje.

                   

Mój pomysł na okładkę

W bibliotece szkolnej można zobaczyć wystawę „Mój pomysł na okładkę “. Pomysłodawczynią  jest pani Renata Skawińska - polonistka, a wykonawcami uczniowie gimnazjum. Każdy z nich po przeczytaniu książki stworzył własną wersję obwoluty. Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

 

Spotkania z pisarzami i poetami

Uczniowie, którzy byli na XXI Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie mieli okazję porozmawiać z pisarzami i poetami, zrobić zdjęcie i zdobyć autograf. W bibliotece szkolnej można obejrzeć i wypożyczyć książki z autografem Wojciecha Cejrowskiego- podróżnika i pisarza. Dedykacja wpisana jest w książkę   „Wyspa na prerii”.  Autorka książek dla dzieci i młodzieży  - Grażyna Bąkiewicz wpisała dedykację w książkę „Jadwiga kontra Jagiełło”.

 

 

                             

 

 

Wizyta uczniów w Bibliotece Publicznej

 

3 listopada uczniowie klasy VII odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Sromowcach Niżnych. Pani bibliotekarka Krystyna Waradzyn przyjęła nas poczęstunkiem, zapoznała ze zbiorami i funkcjonowaniem. Następnie braliśmy udział w warsztatach opartych na filozoficznej bajce Sokratesa „Trzy  sita”. Dowiedzieliśmy się, że  każdą wiadomość należy przesiać przez  trzy  sita: prawdy, dobra i pożyteczności. Dopiero wtedy możemy o tym mówić.

Dziękujemy pani Krystynie Waradzyn za miłe przyjęcie! 

                                 

Konkurs na hasło promujące czytelnictwo i bibliotekę

 W ramach projektu „ Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”  zorganizowano konkurs na hasło (plakat) reklamujące czytanie i bibliotekę. Zwyciężył Kamil Górecki z hasłem: Czytam książki w bibliotece, w świat fantazji z nimi lecę”.

 


Gimnazjaliści czytają młodszym kolegom

 

Z wizytą w klasie 0 oraz II i III Szkoły Podstawowej były Marcelina i Paulina, które czytały dzieciom fragmenty książek. Ideą tej akcji jest propagowanie aktywnego czytelnictwa wśród najmłodszych. Dziewczęta uatrakcyjniają każde spotkanie ciekawymi zabawami i nagrodami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przygotowanych utworów oraz uczestniczyły w zabawie. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – te słowa Wisławy Szymborskiej próbujemy wcielać w życie.

 

         

 

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

W ramach realizowanego przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 20 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie nauczyciela bibliotekarza z rodzicami uczniów naszej szkoły. Podczas spotkania omówiony został temat: „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Prezentacja skierowana do rodziców zachęcała ich do głośnego i systematycznego (codziennego) czytania swoim dzieciom, najlepiej już od kołyski. Chodzi o to aby nie przegapić okresu w rozwoju dziecka, kiedy można uczestniczyć w jego pierwszych kontaktach z literaturą. Czytając dzieciom rozbudzamy ich wyobraźnię, aktywność intelektualną, wiedzę a jednocześnie odwołujemy się do ich uczuć i wrażliwości, sami znajdując czas na refleksje. Rodzice muszą więc pamiętać, że przekazanie utworu literackiego to nie tylko nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem, ale również śledzenie jego reakcji i wspólne odkrywanie sensu i piękna czytanego tekstu. Dzięki naszym wcześniejszym staraniom dziecko samo zechce poznać treść książki, a tym samym rozbudzona zostanie jego motywacja do czytania. Każdy rodzic powinien zrobić wszystko, by jego dziecko polubiło literaturę, aby sięgało po książki w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu. Czytajmy dzieciom!

  

 

Spotkanie z autorem

22 listopada 2017 r. w naszej szkole uczniowie mogli uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z autorem książki o historii Sromowiec – panem Stanisławem Góreckim. Okazją ku temu był obchodzony w tym roku jubileusz 700 – lecia powstania naszych wsi. Pan Stanisław mieszka w Sromowcach Wyżnych.  Ukończył studium muzyki organowej w Krakowie. Jest organistą w kościele parafialnym, rolnikiem i flisakiem, pisarzem a także rysownikiem.  Rysuje rapidografem, piórem i atramentem. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna, głównie przyroda, krajobrazy, Pieniny, ale odwołuje się do legend. Rysuje również świątki. Wydaje widokówki ze swoimi rysunkami. Ukazało się również kilka jego artykułów w gazetach. Od 2006r. należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy. Ilustruje do książki „Prace Pienińskie”. Ze swoim synem Wojciechem, wydał książkę „Sromowce Wyżne czyli Przekop. Osada przy Drodze Królewskiej. Kronika”. Pan Górecki opowiedział nam historię naszych miejscowości, które na początku istnienia były jedną wsią o nazwie Przekop. Zapoznał uczniów z dokumentem, na podstawie którego można obliczyć datę powstania Sromowiec, przybliżając nam tym samym pracę historyka – poszukiwacza, jednocześnie zachęcając do własnych poszukiwań. Autor zapoznał także z innymi swoimi publikacjami, głównie dotyczącymi Sromowiec oraz wtajemniczył uczniów w proces wydawania książki. Spotkanie zakończyły pytania ze strony uczniów dotyczące czasu pracy nad książką, motywacją do pracy, zainteresowań. Uczniów nurtowało, jak pan Stanisław godzi rozliczne pasje z pracą. Na koniec chętni mogli zdobyć autograf. Dla biblioteki szkolnej pan Górecki podarował najnowszą pracę z grafikami wraz z dedykacją. Jeszcze raz dziękujemy panu Stanisławowi za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą. Mamy nadzieję, że to dopiero początek współpracy.

               

Literackie Andrzejki

W piątek 24 listopada 2017 r. odbyło przedstawienie koła teatralnego „ Maska”: groteski - postaci literackie „przechadzają się” po naszych korytarzach. Uczniowie poddali się nastrojowi dnia wróżb i zabawy, przebierając się za bohaterów literackich. Pomysłowość była duża: od szlachcica, który wygrał konkurs na najlepsze przebranie poprzez demony, Hermionę do Harrego Pottera, Ani z Zielonego Wzgórza, kota w butach, Sherlocka Holmesa i wiele, wiele innych. Nie brakło także pięknej pary Janosika i Maryny. Następne chętni uczniowie wzięli udział w kolejnych konkursach: ze znajomości lektur – cytaty, w zgadywanie tytułów książek po okładce oraz z historii Sromowiec. Warto było się postarać, ponieważ nagrodą były ciastka.

                  

 

Biblioteka pięknieje w oczach

W ostatnim, czasie biblioteka szkolna zmieniła swoje oblicze, by zachęcić swoim wyglądem do przebywanie w niej. Pojawiły się kwiaty, wystawki tematyczne, dywan zapraszający do czytania. Wprowadzono akcję: cukierek za książkę. Łączymy przyjemne z pożytecznym i zapraszamy do biblioteki!

                         

 

 

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska